
| Information | |
|---|---|
| Platform | Workstation |
| Architecture | RDNA3 |
| Generation | Radeon Pro Navi |
| Previous Gen | Radeon Pro Vega |
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Core | |
|---|---|
| Name | Navi 32 |
| Foundry | TSMC |
| Process Node | 5 nm |
| Transistors | 28100 million |
| Die Size | 346.0 mm² |
| Density | 81.2 /mm² |
| GPU Core Config | |
|---|---|
| Cores | 3072 |
| TMUs | 192 |
| ROPs | 96 |
| Memory | |
|---|---|
| Technology | GDDR6 |
| Size | 16 GB |
| Bus | 256 bit |
| Bandwidth | 576.0 GB/s |
| Speed | 18.0 Gbps |
| Clocks | |
|---|---|
| Base clock | 1900 MHz |
| Boost Clock | 2600 MHz |
| Memory Clock | 2250 MHz |
| Power | |
|---|---|
| 8-pin | 1 |
| TDP | 190 w |
| Recommended PSU | 650 w |
| Display | |
|---|---|
| DisplayPort | 4 2.1 |
| Dimensions | |
|---|---|
| Slots | 2 |
| Length | 241 mm |
| Height | 111 mm |
| Width | 40 mm |
| GPU▲ | Boost Clock▲ | Slots▲ | Length▲ | Height▲ | Width▲ |
|---|---|---|---|---|---|
| 2600 MHz | 2 | 241 mm |