
| Information | |
|---|---|
| Platform | Workstation |
| Architecture | Battlemage |
| Generation | Arc B |
| Previous Gen | Arc A |
| Interface | PCIe 5.0 x8 |
| Core | |
|---|---|
| Name | BMG-G21 |
| Foundry | TSMC |
| Process Node | 5 nm |
| Transistors | 19600 million |
| Die Size | 272.0 mm² |
| Density | 72.1 /mm² |
| GPU Core Config | |
|---|---|
| Cores | 2048 |
| TMUs | 128 |
| ROPs | 16 |
| RT Cores | 16 |
| Memory | |
|---|---|
| Technology | GDDR6 |
| Size | 16 GB |
| Bus | 128 bit |
| Bandwidth | 224.0 GB/s |
| Speed | 14.0 Gbps |
| Clocks | |
|---|---|
| Base clock | 1700 MHz |
| Boost Clock | 2600 MHz |
| Memory Clock | 1750 MHz |
| Power | |
|---|---|
| TDP | 70 w |
| Recommended PSU | 250 w |
| Display | |
|---|---|
| Mini DisplayPort | 4 |
| Dimensions | |
|---|---|
| Slots | 2 |
| Length | 167 mm |
| Height | 69 mm |
| Width | 40 mm |
| GPU▲ | Boost Clock▲ | Slots▲ | Length▲ | Height▲ | Width▲ |
|---|---|---|---|---|---|
| 2600 MHz | 2 | 168 mm | 69 mm | 40 mm |