
| Information | |
|---|---|
| Platform | Workstation |
| Architecture | Vega |
| Generation | Radeon Pro Vega |
| Previous Gen | Radeon Pro Polaris |
| Next Gen | Radeon Pro Navi |
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Core | |
|---|---|
| Name | Vega 20 |
| Foundry | TSMC |
| Process Node | 7 nm |
| Transistors | 13230 million |
| Die Size | 331.0 mm² |
| Density | 40.0 /mm² |
| GPU Core Config | |
|---|---|
| Cores | 3840 |
| TMUs | 240 |
| ROPs | 64 |
| Memory | |
|---|---|
| Technology | HBM2 |
| Size | 16 GB |
| Bus | 4096 bit |
| Bandwidth | 1,024.0 GB/s |
| Speed | 2.0 Gbps |
| Clocks | |
|---|---|
| Base clock | 1400 MHz |
| Boost Clock | 1700 MHz |
| Memory Clock | 1000 MHz |
| Power | |
|---|---|
| 6-pin | 1 |
| 8-pin | 1 |
| TDP | 250 w |
| Recommended PSU | 600 w |
| Display | |
|---|---|
| Mini DisplayPort | 6 |
| Dimensions | |
|---|---|
| Slots | 2 |
| Length | 305 mm |
| Height | 111 mm |
| Width | 40 mm |
| GPU▲ | Boost Clock▲ | Slots▲ | Length▲ | Height▲ | Width▲ |
|---|---|---|---|---|---|
| 1700 MHz | 2 | 305 mm | 111 mm |