
| Information | |
|---|---|
| Platform | Workstation |
| Architecture | RDNA3 |
| Generation | Radeon Pro Navi |
| Previous Gen | Radeon Pro Vega |
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Core | |
|---|---|
| Name | Navi 31 |
| Foundry | TSMC |
| Process Node | 5 nm |
| Transistors | 57700 million |
| Die Size | 529.0 mm² |
| Density | 109.1 /mm² |
| GPU Core Config | |
|---|---|
| Cores | 6144 |
| TMUs | 384 |
| ROPs | 192 |
| Memory | |
|---|---|
| Technology | GDDR6 |
| Size | 48 GB |
| Bus | 384 bit |
| Bandwidth | 864.0 GB/s |
| Speed | 18.0 Gbps |
| Clocks | |
|---|---|
| Base clock | 1855 MHz |
| Boost Clock | 2495 MHz |
| Memory Clock | 2250 MHz |
| Power | |
|---|---|
| 8-pin | 2 |
| TDP | 295 w |
| Recommended PSU | 750 w 600 w |
| Display | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 2.1 |
| Mini DisplayPort | 1 |
| Dimensions | |
|---|---|
| Slots | 2.1 2.6 |
| Length | 293 mm 280 mm |
| Height | 126 mm 110 mm |
| Width | 42 mm 51 mm |
| GPU▲ | Boost Clock▲ | Slots▲ | Length▲ | Height▲ | Width▲ |
|---|---|---|---|---|---|
| 2495 MHz | 2.1 | 293 mm | 126 mm | 42 mm |