
| Core | |
|---|---|
| Name | DG2-128 |
| Foundry | TSMC |
| Process Node | 6 nm |
| Transistors | 7200 million |
| Die Size | 157.0 mm² |
| Density | 45.9 /mm² |
| GPU Core Config | |
|---|---|
| Cores | 768 |
| TMUs | 32 |
| ROPs | 16 |
| Memory | |
|---|---|
| Technology | GDDR6 |
| Size | 4 GB |
| Bus | 64 bit |
| Bandwidth | 124.0 GB/s |
| Speed | 15.5 Gbps |
| Clocks | |
|---|---|
| Base clock | 1750 MHz |
| Boost Clock | 1000 MHz 1750 MHz |
| Memory Clock | 1937 MHz |
| Power | |
|---|---|
| TDP | 50 w 30 w |
| Recommended PSU | 350 w 200 w |
| Display | |
|---|---|
| HDMI | 1 2.0b |
| Mini DisplayPort | 2 |
| Dimensions | |
|---|---|
| Slots | 1 |
| Length | 156 mm |
| Height | 69 mm |
| Width | 15 mm |
| Weight | 202 g |
| GPU▲ | Boost Clock▲ | Slots▲ | Length▲ | Height▲ | Width▲ |
|---|---|---|---|---|---|
| 1000 MHz -42.9% | 1 | 156 mm | 69 mm | 15 mm | |
| 1000 MHz -42.9% | 1 | 145 mm | 107 mm | 18 mm |