
| Information | |
|---|---|
| Platform | Workstation |
| Architecture | Battlemage |
| Generation | Arc B |
| Previous Gen | Arc A |
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Core | |
|---|---|
| Name | BMG-G31 |
| Foundry | TSMC |
| Process Node | 5 nm |
| GPU Core Config | |
|---|---|
| RT Cores | 32 |
| Memory | |
|---|---|
| Technology | GDDR6 |
| Size | 32 GB |
| Bus | 256 bit |
| Bandwidth | 608.3 GB/s |
| Speed | 19.0 Gbps |
| Clocks | |
|---|---|
| Base clock | 2280 MHz |
| Boost Clock | 2800 MHz |
| Memory Clock | 2376 MHz |
| Power | |
|---|---|
| 8-pin | 1 |
| TDP | 230 w |
| Recommended PSU | 550 w |
| Display | |
|---|---|
| DisplayPort | 4 2.1 |
| Dimensions | |
|---|---|
| Slots | 2 |
| GPU▲ | Boost Clock▲ | Slots▲ | Length▲ | Height▲ | Width▲ |
|---|