
| Information | |
|---|---|
| Platform | Consumer |
| Architecture | Turing |
| Generation | GeForce 16 |
| Previous Gen | GeForce 10 |
| Next Gen | GeForce RTX 20 |
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Core | |
|---|---|
| Name | TU117 |
| Foundry | TSMC |
| Process Node | 12 nm |
| Transistors | 4700 million |
| Die Size | 200.0 mm² |
| Density | 23.5 /mm² |
| GPU Core Config | |
|---|---|
| Cores | 896 |
| TMUs | 56 |
| ROPs | 32 |
| Memory | |
|---|---|
| Technology | GDDR5 |
| Size | 4 GB |
| Bus | 128 bit |
| Bandwidth | 128.1 GB/s |
| Speed | 8.0 Gbps |
| Clocks | |
|---|---|
| Base clock | 1485 MHz |
| Boost Clock | 1740 MHz 1665 MHz |
| Memory Clock | 2001 MHz |
| Power | |
|---|---|
| 6-pin | 1 |
| TDP | 90 w 75 w |
| Recommended PSU | 350 w 250 w |
| Display | |
|---|---|
| DisplayPort | 1 1.4a |
| HDMI | 1 2.0 |
| DVI-D DL | 1 |
| Dimensions | |
|---|---|
| Slots | 2 |
| Length | 202 mm |
| Height | 111.2 mm |
| GPU▲ | Boost Clock▲ | Slots▲ | Length▲ | Height▲ | Width▲ |
|---|---|---|---|---|---|
| 1665 MHz | |||||
| 1665 MHz | |||||
| 1665 MHz | |||||
| 1695 MHz +1.8% | 2 | 204 mm | 115 mm | 37 mm | |
| 1755 MHz +5.4% | 2 | 204 mm | 115 mm | 37 mm | |
| 1680 MHz +0.9% | 2.3 | 204.5 mm | 124.9 mm | 45.6 mm | |
| 1860 MHz +11.7% | 2 | 202.1 mm | 111.2 mm | ||
| 1665 MHz | 2 | 178 mm | 128 mm | 36 mm | |
| 1635 MHz -1.8% | 2 | 197 mm | 121 mm | 39 mm | |
| 1650 MHz -0.9% | 2 | 212 mm | 121 mm | 40 mm | |
| 1710 MHz +2.7% | 2 | 202.1 mm | 111.2 mm | ||
| 1740 MHz +4.5% | 2 | 202 mm | 111.2 mm |