
| Information | |
|---|---|
| Platform | Consumer |
| Architecture | Tesla 2.0 |
| Generation | Tesla |
| Next Gen | Tesla Fermi |
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Core | |
|---|---|
| Name | GT200B |
| Foundry | TSMC |
| Process Node | 55 nm |
| Transistors | 1400 million |
| Die Size | 470.0 mm² |
| Density | 3.0 /mm² |
| GPU Core Config | |
|---|---|
| Cores | 240 |
| TMUs | 80 |
| ROPs | 28 |
| Memory | |
|---|---|
| Technology | GDDR3 |
| Size | 0.875 GB |
| Bus | 448 bit |
| Bandwidth | 111.9 GB/s |
| Speed | 2.0 Gbps |
| Clocks | |
|---|---|
| Base clock | 576 MHz |
| Shader Clock | 1242 MHz |
| Memory Clock | 999 MHz |
| Power | |
|---|---|
| 8-pin | 2 |
| TDP | 289 w |
| Recommended PSU | 600 w |
| Display | |
|---|---|
| HDMI | 1 |
| DVI-I | 2 |
| Dimensions | |
|---|---|
| Slots | 2 |
| Length | 267 mm |
| Height | 111 mm |
| Width | 38 mm |
| GPU▲ | Shader Clock▲ | Slots▲ | Length▲ | Height▲ | Width▲ |
|---|---|---|---|---|---|
| -100.0% |