
| Architecture | Pascal |
| Generation | GeForce 10 |
| Platform | Consumer |
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Name | GP107 |
| TDP | 75 w |
| Recommended PSU | 250 w |
| Base clock | 1354 MHz |
| Boost Clock | 1455 MHz |
| Memory Clock | 1752 MHz |
| Technology | GDDR5 |
| Size | 2 GB |
| Bus | 128 bit |
| Cores | 640 |
| ROPs | 32 |
| TMUs | 40 |