
| Architecture | Turing |
| Platform | Consumer |
| Generation | GeForce 16 |
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Name | TU117 |
| TDP | 75 w |
| Recommended PSU | 250 w |
| Base clock | 1485 MHz |
| Boost Clock | 1665 MHz |
| Memory Clock | 2001 MHz |
| Cores | 896 |
| ROPs | 32 |
| TMUs | 56 |
| Technology | GDDR5 |
| Size | 4 GB |
| Bus | 128 bit |
| Slots | 2 |