

| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Max temperature | 90 C |
| Cores | 4352 |
| TMUs | 136 |
| ROPs | 48 |
| SMs | 34 |
| Tensor Cores | 136 |
| RT Cores | 136 |
| Size | 8 GB |
| Bus | 128 bit |
| Base clock | 2310 MHz |
| Boost Clock | 2535 MHz |
| Memory Clock | 2250 MHz |
| TDP | 160 w |
| Recommended PSU | 550 w |
| 8-pin | 1 |
| DisplayPort | 3 |
| HDMI | 1 |
| DisplayPort Version | 1.4a |
| HDMI Version | 2.1a |