

| TDP | 210 w |
| Recommended PSU | 550 w |
| 16-pin | 1 |
| Architecture | Ada Lovelace |
| Platform | Workstation |
| Generation | GeForce RTX 40 |
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slots | 2 |
| Length | 267 mm |
| Height | 112 mm |
| Width | 40 mm |
| DisplayPort | 4 |
| DisplayPort Version | 1.4a |
| Bus | 192 bit |
| Technology | GDDR6 |
| Cores | 7680 |
| Tensor Cores | 240 |
| RT Cores | 60 |
| Name | AD104 |
| Base clock | 2070 MHz |
| Boost Clock | 2580 MHz |
| Memory Clock | 2250 MHz |