

| TDP | 250 w |
| Recommended PSU | 600 w |
| 16-pin | 1 |
| Architecture | Ada Lovelace |
| Platform | Workstation |
| Generation | GeForce RTX 40 |
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Cores | 12800 |
| Technology | GDDR6 |
| Size | 32 GB |
| Bus | 256 bit |
| Weight | 1080 g |
| Slots | 2 |
| Length | 267 mm |
| Height | 112 mm |
| Width | 40 mm |
| DisplayPort | 4 |
| DisplayPort Version | 1.4a |
| Name | AD102 |
| Base clock | 1155 MHz |
| Boost Clock | 2550 MHz |
| Memory Clock | 2250 MHz |