
| Generation | GeForce 900 |
| Platform | Consumer |
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| TDP | 148 w |
| Recommended PSU | 300 w |
| Name | GM204 |
| Architecture | Maxwell |
| Base clock | 1050 MHz |
| Boost Clock | 1178 MHz |
| Cores | 1664 |
| ROPs | 56 |
| TMUs | 104 |
| Fab | 28 nm |
| Transistors | 5200 million |
| Die Size | 398 mm² |
| Clock | 1753 MHz |
| Type | GDDR5 |
| Size | 4 GB |
| Bus | 256 bit |
| Bandwidth | 224.4 GB/s |
| Slots | 2 |
| DisplayPort | 3 |
| HDMI | 1 |
| DVI | 1 |
| 6-pin | 2 |