
| Architecture | Ampere |
| Name | GA102 |
| Platform | Workstation |
| Generation | GeForce RTX 30 |
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Size | 20 GB |
| Bus | 320 bit |
| Technology | GDDR6 |
| Base clock | 1050 MHz |
| Boost Clock | 1650 MHz |
| Memory Clock | 2000 MHz |
| Tensor Cores | 224 |
| TMUs | 224 |
| RT Cores | 56 |
| ROPs | 96 |
| Cores | 7168 |
| DisplayPort | 4 |
| DisplayPort Version | 1.4a |
| TDP | 200 w |
| 8-pin | 1 |
| Slots | 2 |
| Length | 267 mm |
| Height | 112 mm |
| Width | 40 mm |
| Name | GA102 |