
| Core | |
|---|---|
| Name | Navi 24 |
| Foundry | TSMC |
| Process Node | 6 nm |
| Transistors | 5400 million |
| Die Size | 107.0 mm² |
| Density | 50.5 /mm² |
| GPU Core Config | |
|---|---|
| Cores | 1024 |
| TMUs | 64 |
| ROPs | 32 |
| RT Cores | 16 |
| Memory | |
|---|---|
| Technology | GDDR6 |
| Size | 4 GB |
| Bus | 64 bit |
| Infinity Cache | 16 MB |
| Bandwidth | 143.9 GB/s |
| Speed | 18.0 Gbps |
| Clocks | |
|---|---|
| Base clock | 2310 MHz |
| Game Clock | 2695 MHz 2610 MHz |
| Boost Clock | 2855 MHz 2815 MHz |
| Memory Clock | 2248 MHz |
| Power | |
|---|---|
| 8-pin | 1 |
| TDP | 130 w 107 w |
| Recommended PSU | 400 w 300 w |
| Display | |
|---|---|
| DisplayPort | 1 |
| HDMI | 1 |
| Dimensions | |
|---|---|
| Slots | 2 |
| Length | 194 mm |
| Height | 107 mm |
| Width | 40 mm |
| GPU▲ | Boost Clock▲ | Slots▲ | Length▲ | Height▲ | Width▲ |
|---|---|---|---|---|---|
| 2855 MHz +1.4% | 2 | 194 mm | 107 mm | 40 mm |