
| Information | |
|---|---|
| Platform | Consumer |
| Architecture | Ampere |
| Generation | GeForce RTX 30 |
| Previous Gen | GeForce RTX 20 |
| Next Gen | GeForce RTX 40 |
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Max temperature | 93 C |
| Core | |
|---|---|
| Name | GA107 |
| Foundry | Samsung |
| Process Node | 8 nm |
| Transistors | 8700 million |
| Die Size | 200.0 mm² |
| Density | 43.5 /mm² |
| GPU Core Config | |
|---|---|
| Cores | 2304 |
| TMUs | 74 |
| ROPs | 32 |
| Memory | |
|---|---|
| Technology | GDDR6 |
| Size | 6 GB |
| Bus | 96 bit |
| Bandwidth | 168.0 GB/s |
| Speed | 14.0 Gbps |
| Clocks | |
|---|---|
| Base clock | 1042 MHz |
| Boost Clock | 1470 MHz |
| Memory Clock | 1750 MHz |
| Power | |
|---|---|
| TDP | 70 w |
| Recommended PSU | 450 w 300 w |
| Display | |
|---|---|
| DisplayPort | 1 1.4a |
| HDMI | 1 2.1 |
| HDCP | 2.3 |
| DVI | 1 |
| Dimensions | |
|---|---|
| Slots | 2 |
| Length | 222 mm |
| Height | 120 mm |
| Width | 40 mm |
| GPU▲ | Boost Clock▲ | Slots▲ | Length▲ | Height▲ | Width▲ |
|---|---|---|---|---|---|
| 1537 MHz +4.6% | 1.9 | 201 mm | 120 mm | 37 mm | |
| 1477 MHz +0.5% | 1.8 | 191 mm | 111 mm | 36 mm | |
| 1470 MHz | 2 | 222 mm | 120 mm | 40 mm | |
| 1492 MHz +1.5% | 2.1 | 174 mm | 69 mm | 42 mm | |
| 1477 MHz +0.5% | 1.8 | 191 mm | 111 mm | 36 mm | |
| 1477 MHz +0.5% | 2 | 161.9 mm | 111.2 mm | 40.2 mm | |
| 1492 MHz +1.5% | 2.1 | 189 mm | 109 mm | 42 mm |