
| Information | |
|---|---|
| Platform | Consumer |
| Architecture | Ampere |
| Generation | GeForce RTX 30 |
| Previous Gen | GeForce RTX 20 |
| Next Gen | GeForce RTX 40 |
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Max temperature | 93 C |
| Core | |
|---|---|
| Name | GA102 |
| Foundry | Samsung |
| Process Node | 8 nm |
| Transistors | 28300 million |
| Die Size | 628.0 mm² |
| Density | 45.1 /mm² |
| GPU Core Config | |
|---|---|
| Cores | 8704 |
| TMUs | 272 |
| ROPs | 96 |
| SMs | 68 |
| Tensor Cores | 272 |
| RT Cores | 68 |
| Memory | |
|---|---|
| Technology | GDDR6X |
| Size | 10 GB |
| Bus | 320 bit |
| Bandwidth | 760.3 GB/s |
| Speed | 19.0 Gbps |
| Clocks | |
|---|---|
| Base clock | 1440 MHz |
| Boost Clock | 1755 MHz 1710 MHz |
| Memory Clock | 1188 MHz |
| Power | |
|---|---|
| 8-pin | 2 |
| TDP | 320 w |
| Recommended PSU | 750 w |
| Display | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 1.4a |
| HDMI | 1 2.1 |
| HDCP | 2.3 |
| Resolution | 7680x4320 |
| Monitors | 4 |
| Dimensions | |
|---|---|
| Slots | 2.2 2 |
| Length | 285.4 mm 285 mm |
| Height | 111.2 mm 112 mm |
| Width | 40 mm |
| GPU▲ | Boost Clock▲ | Slots▲ | Length▲ | Height▲ | Width▲ |
|---|---|---|---|---|---|
| 1725 MHz +0.9% | |||||
| 1710 MHz | 2.7 | ||||
| 1710 MHz | |||||
| 1710 MHz | |||||
| 1710 MHz | |||||
| 1710 MHz | |||||
| 1710 MHz | |||||
| 1710 MHz | |||||
| 1710 MHz | |||||
| 1710 MHz | |||||
| 1710 MHz | |||||
| 1710 MHz | 2 | 285 mm | 112 mm | 40 mm | |
| 1815 MHz +6.1% | 2.7 | 299.9 mm | 126.9 mm | 51.6 mm | |
| 1905 MHz +11.4% | 3.5 | 319 mm | 140 mm | 70 mm | |
| 1800 MHz +5.3% | 2.8 | 320 mm | 126 mm | 55 mm | |
| 1830 MHz +7.0% | 2.8 | 323 mm | 140 mm | 56 mm | |
| 1755 MHz +2.6% | 3 | 300 mm | 137 mm | ||
| 1755 MHz +2.6% | 2.2 | 285.4 mm | 111.2 mm | ||
| 1710 MHz | 2.2 | 285.4 mm | 111.2 mm | ||
| 1710 MHz |