
| Information | |
|---|---|
| Platform | Consumer |
| Architecture | Kepler |
| Generation | GeForce 600 |
| Previous Gen | GeForce 500 |
| Next Gen | GeForce 700 |
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Core | |
|---|---|
| Name | GK104 |
| Foundry | TSMC |
| Process Node | 28 nm |
| Transistors | 3540 million |
| Die Size | 294.0 mm² |
| Density | 12.0 /mm² |
| GPU Core Config | |
|---|---|
| Cores | 1536 |
| TMUs | 128 |
| ROPs | 32 |
| Memory | |
|---|---|
| Technology | GDDR5 |
| Size | 2 GB |
| Bus | 256 bit |
| Bandwidth | 192.3 GB/s |
| Speed | 6.0 Gbps |
| Clocks | |
|---|---|
| Base clock | 1006 MHz |
| Boost Clock | 1058 MHz |
| Memory Clock | 1502 MHz |
| Power | |
|---|---|
| 6-pin | 2 |
| Display | |
|---|---|
| DisplayPort | 1 |
| HDMI | 1 |
| DVI-D DL | 1 |
| DVI-I | 1 |
| Dimensions | |
|---|---|
| Slots | 2 |
| Length | 256 mm |
| Height | 111 mm |
| Width | 38 mm |
| GPU▲ | Boost Clock▲ | Slots▲ | Length▲ | Height▲ | Width▲ |
|---|